Kedy sa vám oplatí externý účtovník?

Ste vo fáze, kedy riešite dilemu, či si na svoje účtovníctvo najmete externého účtovníka alebo dokonca vlastnú pracovnú silu? Cítite, že na účtovníctvo už nestačíte časovo vy ani nikto z vašich doterajších zamestnancov? Je vaše účtovníctvo zo dňa na deň náročnejšie kvôli rastu vášho podnikania?

Pozrime sa na niekoľko úvah a tipov, ktoré úspešnému podnikateľovi pomôžu pri rozhodovaní. Trendom je jednoznačne pokles vlastných účtovníkov a nárast outsourcingu, teda využívania služieb externých účtovných firiem. Kedy sa to však oplatí práve vám?

Náklady vs. flexibilita

V prípade častého riešenia veľkého množstva mzdových záležitostí, pri ktorých treba rýchlo reagovať, je dobré mať vždy účtovníka „na dosah“. Ide však o komfort, ktorý je niekoľkonásobne drahší ako mať účtovníctvo a mzdy vedené externe. Účtovné firmy v dnešnej dobe dokážu reagovať na situácie tiež pomerne rýchlo, no samozrejme nie z hodiny na hodinu.

Software, školenia, skúsenosti

Ak ste sa rozhodli pre vlastného účtovníka, musíte mu zakúpiť licenciu na účtovný software a zabezpečiť jeho pravidelné vzdelávanie. Aby bol na dostatočnej odbornej úrovni, musí sa neustále oboznamovať s aktuálnymi zmenami legislatívy na školeniach. Možnou nevýhodou vlastného účtovníka je fakt, že neprichádza do kontaktu s inými účtovnými prípadmi alebo firmami, čím prichádza o cenné skúsenosti.

Koľko máte zamestnancov a koľkých zaujíma výplata toho druhého?

V prípade, že máte viac zamestnancov, isto uvítate jednu z výhod externého účtovníka, minimálne pre oblasť spracovania miezd. Výhodou takého outsourcingu je totiž aj to, že ním dokážete zamedziť úniku informácií o výške mzdy medzi jednotlivými zamestnancami. Navyše, personálna oblasť je veľkou administratívnou záťažou a mzdové účtovníctvo si vyžaduje špeciálnu odbornosť.

Výhody externej účtovnej firmy vo vašich službách

Zhrňme si základné výhody spolupráce s externou účtovnou spoločnosťou v porovnaní so zamestnávaním interného účtovníka:

  • náklady na účtovný software a školenia neplatíte
  • neplatíte pravidelnú mesačnú mzdu, ale sumu podľa počtu dokladov a úkonov
  • externý účtovník má nadhľad a odstup, jeho rady sú realistickejšie a objektívnejšie
  • účtovná firma je väčšinou poistená proti riziku nesprávneho vedenia účtovníctva
  • externý účtovník sa orientuje v mzdovej agende jednoduchšie a odbornejšie
  • vaše účtovníctvo nie je závisle na jednom človeku a jeho chorobe či dovolenke

Na záver len dodávame, že ak chcete spraviť skutočné dobré rozhodnutie, určite vezmite v úvahu skúsenosť a referencie externej spoločnosti, aby dokázala naplniť vaše očakávania a stať sa dlhodobým partnerom vášho podnikania.

Meno a Priezvisko

E-mail
Telefón

Správa